WYCIECZKA KLASY IV B NA KASZUBY

W dniu 6 czerwca 2014 r. nasza klasa pojechała na wycieczkę autokarową na Kaszuby. Celem było poznanie historii, kultury i zabytków tego regionu Polski.

Pierwszym miejscem, do którego zawitaliśmy było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Odwiedziliśmy parowozownię, sale wystawowe oraz ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych zlokalizowanych na wolnym powietrzu, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już eksponaty kolejowe: narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli pojazdów szynowych poruszających się po torach od końca XIX wieku aż do lat 80-tych XX wieku.

Drugim etapem naszej wycieczki był Szymbark , gdzie znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszubskiego. Można tu zobaczyć między innymi: Dom stojący do góry nogami , Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego łagru oraz Pociągiem Donikąd, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościółek Św. Rafała , najdłuższą deskę świata, największy fortepian, Zagrodę Trapera Kaszuby z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Adampola z Turcji. Przewodnik, rodowity Kaszub, oprowadzał nas po wszystkich tych miejscach i zapoznawał z ich historią. Nierzadko posługiwał się językiem kaszubskim.

Ostatnim punktem programu był Kaszubski Park Miniatur w Mirachowie.W jednym miejscu zgromadzono tu wierne kopie charakterystycznych budowli z Kaszub, Polski i całego świata wykonanych w skali 1:25. Oglądaliśmy makiety kościołów, zamków, pałaców, dworów, latarni morskich z polskiego wybrzeża. Podziwialiśmy m.in: Zamek w Bytowie, Kościół Mariacki z Gdańska, Kolegiatę Kartuską, Dworek Wybickiego z Będomina, Wiatrak typu Holender. Chętnie robiliśmy zdjęcia takim obiektom jak: Wieża Eiffla, Statua Wolności, Sfinks, Chrystusa z Rio, Mur Chiński czy Krzywa Wieża w Pizie. Inną atrakcją tego Parku jest Gabinet Śmiechu, w którym oglądaliśmy w krzywych zwierciadłach swoje zabawne lub przerażające odbicia. W Zamku Strachu spotkaliśmy upiory, pająki i kościotrupy w mrocznej scenerii. Niejeden z nas bał się tam wejść. W Bajkowej Krainie zobaczyliśmy ponad 60 postaci z różnych bajek i baśni: Królewnę Śnieżkę i 7 krasnoludków, Jasia i Małgosię, Królowę Śniegu, Trzy Świnki, Kaczora Donalda, Myszkę Miki, a także Spidermana, bohaterów Epoki Lodowcowej, Shreka i innych. W Mini ZOO widzieliśmy owce, kozy, kucyka, świnki wietnamskie, króliki, kurki, kaczki, gęsi oraz parę danieli.

Pełni wrażeń, ze zrobionymi zdjęciami i zakupionymi pamiątkami wróciliśmy do Szczecinka.

Uczniowie klasy IV B oraz wychowawczyni Bogusława Bukowska