Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Adama Mickiewicza
Turystyka

ROK SZKOLNY 2017/2018

VIB i VIIA w Krągach na paintballu

W dniu 6 października 2017 roku uczniowie klasy VI B oraz VIIA wraz z wychowawczynią oraz opiekunami pojechali na niezwykłą wycieczkę. Nie była to tym razem wycieczka naukowa, ani wycieczka do teatru, kina czy muzeum. Uczniowie potrzebowali czegoś „więcej” – potrzebowali przeżyć coś niezwykłego – potrzebowali SZALEŃSTWA !Pojechaliśmy do Krągów na pole paintballowe . Celem wycieczki było poznanie metod taktycznych, integracja uczestników oraz kształtowanie umiejętności pracy w grupie. Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły: niebieskich i różowych. Wszyscy zostali przeszkoleni w zakresie poruszania się w terenie, taktyki gier oraz zasad strzelania z różnych pozycji. Po czym założyli stroje ochronne oraz maski. Prowadzący rozdali uczestnikom markery i zaopatrzyli ich w kulki. Dzięki tej zabawie uczniowie ćwiczyli strategiczne myślenie, a także rozwijali kondycję fizyczną. W ciągu kilku godzin pod okiem instruktorów rozegrali w grupach kilka ciekawych scenariuszy między innymi: zdobywanie i obrona twierdzy, walka o flagę, lądowanie w Normandii. Dzięki temu przekonali się, jaką wartość niesie współpraca w zespole, bowiem na ostateczny sukces zawsze składa się praca całej grupy. Zwieńczeniem dobrej zabawy było wspólne ognisko, w trakcie którego uczestnicy mogli podzielić się swoimi wrażeniami i zdobytym doświadczeniem podczas gry. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i z planem już kolejnego wyjazdu na pole paintballowe.


PAINTBALL: PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ

ROK SZKOLNY 2016/2017

2c i 2a dobrze owady zna.

Na zakończenie pracowitego roku szkolnego uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się na wycieczkę do Rodzinnego Parku Rozrywki "Owadogigant" w Lubnicy. Park Owadów to spotkanie m.in. z gigantyczną muchą, pająkiem, konikiem polnym i motylem. Wszyscy uczniowie z dużym zainteresowaniem pokonali ścieżkę edukacyjno-rekreacyjną, która stanowiła ciekawą lekcję przyrody w terenie. Po długim spacerze czekało jeszcze moc innych atrakcji. Dzieci szalały na dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach, gokartach oraz łódkach pływających w basenie. Strzelały z łuku, płukały złoto, grały w piłkę i kręgle. Wszystko to sprawiło, że poczuły wilczy apetyt i wraz z opiekunami udały się na obiad. Po posiłku spróbowały swoich sił w parku linowym oraz odkopywały ukryte pod piachem płaskorzeźby. Całości dopełniły zakupy w sklepie z pamiątkami. Pełni wrażeń po aktywnym dniu, we wspaniałych nastrojach drugoklasiści wrócili do stęsknionych rodziców.VIa i VIb w Trójmieście

Pod koniec maja uczniowie klasy VI a i VI b odwiedzili Trójmiasto. Mile spędzony czas uatrakcyjniła wizyta w oliwskim ogrodzie zoologicznym, nocny spacer Długim Targiem i urokliwą uliczką Mariacką. Ciekawym punktem wycieczki był rejs galeonem na Westerplatte połączony ze zwiedzaniem wartowni i koszar polskiej placówki tranzytowej z czasów II wojny światowej. Żuraw gdański okazał się bardziej atrakcyjny w środku, zaś w Muzeum Morskim mieliśmy okazję zobaczyć łodzie z różnych stron świata. Dla wielu silnym przeżyciem była wizyta w skansenie w Szymbarku. Tu poruszyły nas trudne wydarzenia z historii i Kaszubów, i Polaków a€“ symulacja ataku bombowego, dom z Syberii, pociąg transportujący niewinnych ludzi na Nieludzką Ziemię i patriotyczne pamiątki zgromadzone w Kościółku. Nie zapomnieliśmy też o naszych Mamach a€“ każdy upiekł w prezencie szymbarski chleb. Na koniec naszego pobytu Hania Brusiło zagrała krótki koncert na największym fortepianie świata, bo w Szymbarku nie brakło różnych światowych rekordów.Klasy szóste podróżują…

W ostatnim czasie uczniowie klas szóstych sporo podróżowali. W marcu i kwietniu szósta b uczestniczyła w dwóch rajdach pieszych organizowanych przez Wojskowe Koło Turystyczne Wiarusy – trasy wiodły przez tereny wokół Szczecinka, a kilometrowe trudy kończyły się pieczeniem kiełbasek, zabawami rekreacyjnymi oraz zdobyciem kolejnych punktów na turystyczną odznakę. Jeden z naszych kolegów – Bartek Osowski, zdobył właśnie brązową odznakę turystyczną. Gratulujemy!

1 marca klasy szósta a i szósta b brały udział w bardzo ciekawych zajęciach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Manowie w ramach Programu „Eko Krono”. Zajęcia odbywały się w sali wykładowej i w lesie. Prócz ciekawie prowadzonych zajęć organizatorzy przygotowali uczestnikom smaczny poczęstunek.

W kwietniu zaś, w ramach korelacji przedmiotowej z historii i przyrody, pojechaliśmy do Poznania do Muzeum Archeologicznego i do Palmiarni. Ciekawym przerywnikiem edukacyjnym był film w kinie IMAX pt. „Pod taflą oceanu”.

Wycieczki odbywały się pod opieką wychowawczyń klas szóstych, pań: Doroty Wiechowskiej i Danuty Więcek.WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK W KOSZALINIE

Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest strojenie choinki. W ten przedświąteczny okres klasa 2a i 2c wybrały się na wycieczkę autokarową do Fabryki Bombek GLASS-COLOR w Koszalinie. Na początku wycieczki mogliśmy podziwiać bombki wykonane w przeróżnych stylach, kształtach i kolorach. Następnie zobaczyliśmy jak powstają bombki od samego początku. Pani przewodnik zapoznała nas z procesem dmuchania bombek. Dzieci były bardzo zaskoczone, iż bombki robi się ze zwykłego, przezroczystego szkła, które pod wpływem nagrzewania stawało się miękkie i gotowe do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Zaskoczeniem był również magiczny proces „srebrzenia”, dzięki któremu bombka stawała się lusterkiem. W następnej kolejności udaliśmy się do dekoratorni, gdzie powstają piękne wzory na bombkach. Należy podkreślić, że wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Drugoklasiści mieli również możliwość uczestniczenia w lekcji malowania bombek według własnego pomysłu, które mogli zabrać do domu. Dodatkowo na każdego czekała jego własna, imienna bombka. Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w jeszcze większą atmosferę świąt.Sezon turystyczny rozpoczęty!

W październiku klasy 6b i 4a wraz z paniami Dorotą Wiechowską i Beatą Urbanowicz wyruszyli na rajdowe szlaki piesze z Wiarusami. Rajd „Pieczony ziemniak” i „Trzesiecko” dostarczył wszystkim uczestnikom wielu wrażeń. Szczególnie zaciekawiło nas Centrum Edukacji Ekologicznej z pięknymi akwariami i leśnym salonikiem.IV B NA WYCIECZCE WOKÓŁ JEZIORA TRZESIECKO

Rok szkolny 2015/2016 klasa IVb rozpoczęła od "Spotkania z naturą". W piątkowe popołudnie uczniowie wraz z wychowawczynią Dorotą Charęza i rodzicami wyruszyli na szlak edukacyjny wokół jeziora Trzesiecko. Zaopatrzeni w rękawice i worki na śmieci połączyli swoją wycieczkę ze Sprzątaniem Świata .Uczniowie z wielkim zaangażowaniem sprzątali las , a przy okazji zbierali napotkane grzyby. Na zakończenie wycieczki było wspólne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek na Mysiej Wyspie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.Przejdź do galerii

Ib i Ie w Paprotach

Piękna piątkowa pogoda 12 czerwca 2015r. sprzyjała uczniom z klasy Ib i Ie podczas wycieczki do gospodarstwa edukacyjnego w Paprotach. Czekały tam na nas liczne atrakcje, tj. udział w grach terenowych ,,O czym szumią wierzby”, ,,Paprockie zwierzaki”, zdobywanie labiryntowej wieży i piaskowej góry. Na koniec dzieci wzięły udział w grach podwórkowych, gdzie największym powodzeniem cieszyło się robienie baniek mydlanych gigantycznych rozmiarów. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Szczecinka.Przejdź do galerii

Piękna MałopolskaIstnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki - stał się w tym roku celem wycieczki klasy 6b, która wraz z wychowawcą i 3 opiekunami udała się na wyprawę do Małopolski w dniach 5 – 8 maja 2015r.

Czytaj więcej

Przejdź do galerii

Teresa Dybowska

WYCIECZKA KLASY IB DO CZARNOBORU

13 maja 2015r. klasa I b odwiedziła Dziuplę Ekologiczną w nadleśnictwie Czarnobór. Dzieci uczestniczyły w zajęciach o tematyce przyrodniczej, prowadzonych przez panią leśnik Ilonę Mielewczyk , która opowiadała ciekawostki o zwierzętach, które możemy podziwiać w naszym regionie. Uczniowie mogli zobaczyć wiele leśnych zwierząt m.in. orła bielika, dzika, samca jelenia z pokaźnym porożem, sarnę, borsuka, bobra, wilka, wydrę i wiewiórkę wyeksponowane w ich naturalnym środowisku. Na zakończenie zajęć zostały obdarowane prezentami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Czarnobór, rozpoznawały tropy zwierząt i piekły kiełbaski na ognisku. Pomimo niesprzyjającej aury , pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Przejdź do galerii

Dorota Charęza

KLASA 4B NA RAJDZIE

Uczniowie klasy 4b zdobywają swoje kolejne punkty na odznakę turystyczną. W marcu i kwietniu uczestniczyliśmy w kolejnych rajdach pieszych organizowanych przez Wojskowe Koło Turystyczne „Wiarusy”. Wędrując z Sitna poznaliśmy rezerwat „Dęby Wilczkowskie’, zaś w rajdzie „Leśnie ścieżki” przeszliśmy przez Marcelin i wędrówkę zakończyliśmy ogniskiem w parafii pw. Św. Franiszka.

Klasa 4 B rozpoczęła sezon turystyczny!

18 stycznia 2015 r. w niedzielę uczniowie klasy 4b wraz z koleżankami z gimnazjum i wychowawczynią p. Dorota Wiechowską wzięli udział w rajdzie turystycznym „Zima 2015”, organizowanym przez PTTK i Wojskowe Koło Wiarusy. Tym razem trasa rajdu wiodła niewyznakowanym szlakiem szczecineckich rond. Po przejściu 6 km, od ronda im. W.Osińskiego do ronda A.Giedrysa, na mecie w siedzibie SAPiK-u na uczestników czekała gorąca herbata, prawdziwie wojskowa grochówka oraz konkursy sprawnościowe i quiz nt. Warszawy przygotowany przez pana Bogdana Bereszyńskiego. Uczniowie zdobyli też kolejne punkty na odznaki turystyczne.

Klasy IV s i V s w Toruniu

W dniach 10-11.10.2014 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Torunia – FORT IV z panią Beatą Wełk, Agnieszką Lebodą oraz z panią Małgosią i Jackiem Brynkiewicz.

Celem wycieczki było poznanie :

• XIX-wiecznej Twierdzy Pruskiej - zwiedzanie nocne z pochodniami, podchody wieczorne zakończone ogniskiem oraz gry i zabawy integracyjne.

Przejdź do galerii

Ib w Gospodarstwie Ekologicznym w Juchowie

14 października 2014r. uczniowie klasy Ib pojechali na pierwszą wycieczkę do Gospodarstwa Ekologicznego w Juchowie

Pobyt w gospodarstwie zaczęliśmy od zrobienia bułek. Oglądaliśmy wiele maszyn , które pomagają pracownikom gospodarstwa w ich pracy. Z nieukrywaną fascynacją wszyscy obserwowaliśmy, jak mieli się zboże na mąkę, a następnie jej próbowaliśmy .

Następnie założyliśmy gospodarskie kalosze i poszliśmy spotkać się bykami i krowami. Wiele radości i niezapomnianych wrażeń pozostawiło w nas spotkanie z potężnymi bykami. Najwięcej pracy, zabawy i doświadczeń było przy karmieniu krów mlecznych i cieląt. Wszyscy zdobyliśmy zaszczytny tytuł dobrego opiekuna zwierząt domowych. Większość z nas odważnie nawiązywała kontakt z krowami, ale niektórzy musieli przezwyciężyć lęk i przekonać się, że krowy nie gryzą.

Przejdź do galerii

Rajd pieszy "Pieczony ziemniak 2014r."

W niedzielę 5 października 2014r.uczniowie klasy 4b wraz z panią Dorotą Wiechowską wyruszyli na trasę XXXV rajdu pieszego „Pieczony ziemniak 2014”. Trasa rajdu wiodła od Turowa przez Lipnicę do Szczecinka. Na mecie czekały na uczestników pieczone ziemniaki, kiełbaski i atrakcje konkursowe, które przygotował organizator rajdu pan Bogdan Bereszyński. Uczniowie postanowili kolekcjonować punkty za kilometry, które prze-szli, w specjalnych książeczkach turystyki pieszej. Do zobaczenia na następnym rajdzie, który już niedługo.

Opiekun grupy Dorota Wiechowska

WYCIECZKA KLASY IIIA I IIIC DO GOSPODARSTWA EKOLOGICZNEGO W JUCHOWIE

Dnia 23 września 2014 roku, uczniowie klas 3a i 3c odwiedzili gospodarstwo ekologiczne w Juchowie. Celem wycieczki były zajęcia w Klubie „Koniczynka” – „Od ziarna do chleba”. Na miejscu uczniowie zostali serdecznie powitani przez panią Danutę Sałagan, która towarzyszyła nam przez cały czas pobytu w gospodarstwie. Wizyta rozpoczęła się od rozmowy na temat znaczenia zbóż w codziennej diecie.


Przejdź do galerii

WYCIECZKA KLASY III A I III C DO POWIATOWEJ KOMENDY POLICJI

17 września 2014 r. uczniowie klas 3a i 3c odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Szczecinku. Dzieci poznały pracę policjantów oraz obejrzały pomieszczenia i sprzęt wykorzystywany przez nich podczas codziennej służby. Na początku uczniowie zwiedzili tzw. Dyżurkę, strzelnicę oraz zobaczyli wejście do celi dla osób zatrzymanych. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć podstawowe elementy wyposażenia policjanta (np. kajdanki). Wizyta zakończyła się na policyjnym parkingu, gdzie dzieci mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia w radiowozie. Uczniowie wzięli również udział w pogadance na temat bezpieczeństwa. Celem rozmowy było przypomnienie i utrwalenie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


WYCIECZKA KLASY VI B DO TRÓJMIASTA

ODWIEDZILIŚMY TRÓJMIASTO

W dniach 17-18 czerwca uczniowie klasy VI b i c wraz z paniami: Danutą Więcek, Władysławą Majewską i Dorotą Wiechowską poznawali uroki i historię Kaszub oraz nadmorskiego Trójmiasta. Rozpoczęli je od razów rózgą i klęczeniem na grochu w szkole w kaszubskim skansenie, bo nie szła im kaligrafia gęsim piórem. Chociaż początki były trudne, to później było już tylko lepiej. W Gdyni opanowali ORP „Błyskawica” i zmierzyli się z rekinami w Oceanarium.


Przejdź do galerii

 WYCIECZKA KLASY IIIC DO SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

W dniu 18 czerwca br. uczniowie z klasy III c po raz kolejny odwiedzili schronisko i przekazali karmę dla bezdomnych zwierząt.

Celem wycieczki była obserwacja zwierząt, integracja uczniów, jak również wczuwanie się w los zwierząt zamkniętych w klatkach. Od klasy pierwszej starałam się w swoich uczniach zaszczepić jak najwięcej pozytywnych wartości, uwrażliwić na nieszczęścia i wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. Uczyłam ich przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest schronisko. Dlatego moi uczniowie organizowali zbiórki pożywienia , kocy , kołder i smyczy i co dwa tygodnie przekazywali je do schroniska.STRONA SCHRONISKA:INFORMACJA

Przejdź do galerii


WYCIECZKA KLASY IIIC DO GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO

W dniu 11 czerwca 2014 r. klasa III c pojechała na wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego.

Celem wycieczki było rozpoznawanie roślin i zbóż rosnących na polach oraz zwierząt gospodarskich. Najwięcej radości sprawiło dzieciom obcowanie z drobiem. Były również gry i zabawy na swieżym powietrzu oraz ognisko.


Przejdź do galerii


WYCIECZKA KLASY IV B NA KASZUBY

W dniu 6 czerwca 2014 r. nasza klasa pojechała na wycieczkę autokarową na Kaszuby. Celem było poznanie historii, kultury i zabytków tego regionu Polski.

Pierwszym miejscem, do którego zawitaliśmy było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Odwiedziliśmy parowozownię, sale wystawowe oraz ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych zlokalizowanych na wolnym powietrzu, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. W pomieszczeniach muzeum odnaleźć można niespotykane już eksponaty kolejowe: narzędzia, maszyny, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli pojazdów szynowych poruszających się po torach od końca XIX wieku aż do lat 80-tych XX wieku.


Przejdź do galerii


PIELGRZYMKA KLAS TRZECICH

Dnia 21maja 2014r. odbyła się, jak co roku - pielgrzymka uczniów kl. III z okazji Rocznicy Komunii św.

98-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wyruszyła najpierw do katedry w Koszalinie, aby podczas uroczystej Eucharystii odprawionej przez Ojca Proboszcza Arkadiusza Sojkę, dziękować Bogu za otrzymane łaski. Po Mszy św. i zwiedzeniu XIII wiecznej Katedry udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej gdzie zawierzyliśmy nasze życie i nasze Rodziny opiece Maryii. Podczas pielgrzymki oddychaliśmy " dwoma płucami" - był to czas modlitwy i zabawy. Piękna słoneczna pogoda przyczyniła się do radosnego poznawania " Indiańskiego świata" Mieliśmy okazję poznać indiańską kulturę, ich codzienne życie i zwyczaje. Swoją radość i energie ukazaliśmy podczas indiańskich zabaw zakończonych ogniskiem.


Przejdź do galerii


Wycieczka do Tropical Island pod Berlinem

W dniu 07.02.2014r. odbyła się wycieczka uczniów klasy IIIc na tropikalną wyspę pod Berlinem. Dzięki Tropical Islands spełniło się nasze marzenie o tropikalnej wyspie w samym sercu Europy. W największej samonośnej hali świata, zaledwie 210 kilometrów od granicy z Polską, uczniowie przeżyli niepowtarzalne chwile .

Laguna Bali z grotą i wodospadem oraz ogromne Morze Południowe z piaszczystą plażą o długości 200 metrów zagwarantowały uczniom i rodzicom niezmąconą radość kąpieli. Oprócz fantastycznej wodnej krainy w Tropical Islands czekał na nas największy Las Tropikalny świata pod dachem, najwyższa w Niemczech wieżowa zjeżdżalnia wodna, Wioska Tropikalna z oryginalnymi budowlami pochodzącymi z krajów podzwrotnikowych, raj zabaw dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Mieliśmy również okazję podziwiać występ tancerzy z Samoa.Przez cały dzień wszyscy bawili się świetnie i wracali zmęczeni, ale za to w dobrych humorach. Jednogłośnie uznaliśmy wyjazd za bardzo udany.

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Adamowi Schmidt z Firmy Przewozowej „Dana” za wspaniale zorganizowaną wycieczkę i dostarczenie nam niezapomnianych chwil.


Przejdź do galerii


Rajd pieszy "Pieczony ziemniak"

W październikową niedzielę, jak co roku, uczniowie klasy VI b wraz z panią Dorotą Wiechowską uczestniczyli w rajdzie pieszym "Pieczony Ziemniak", organizowanym przez Wojskowe Koło Turystyczne Wiarusy, którego niezłomnym Szefem jest pan Bogdan Bereszyński. W tym roku trasa rajdu wiodła przez Marcelin i Godzimierz do Czarnoboru. Na mecie rajdu czekało na uczestników ognisko, kiełbaski i pieczone ziemniaczki.Spotkanie z naturą - klasa III c

Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęliśmy od "Spotkań z naturą". Liczne wycieczki, rajdy, spacery, wyjścia wzbogacają naszą wiedzę przyrodniczą i społeczną. Odwiedziliśmy Jeleni Ruczaj, Gałowo, Czarnobór, Juchowo, Las Klasztorny. Poznawaliśmy warstwy lasu, zbieraliśmy grzyby, przygotowywaliśmy pokarm dla zwierząt leśnych, braliśmy udział w konkursie wiedzy o lesie. Z uwagą i zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawych opowieści leśnika.


Przejdź do galerii