Szkoła Podstawowa Nr 1 im.Adama Mickiewicza
Biblioteka

O bibliotece

Aktualności

Czytelnictwo

Warto zobaczyć

Galeria

Nowe książki w bibliotece

Z radością informujemy, że nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się w ostatnim czasie o nowe atrakcyjne książki. Z listą aktualnych najnowszych tytułów można zapoznać się już teraz.

Zapraszamy do czytania i życzymy przyjemnej lektury.

Spis książek

Alicja Jankowska


Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Z okazji tego wyjątkowego miesiąca odbyły się zajęcia opowiadające o historii książki. Przygotowane „eksponaty” (min. tabliczki gliniane, fragmenty papirusu, pismo węzełkowe) ułatwiły dzieciom poznanie różnorodnych postaci książki i pisma. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość pisania gęsim piórem. Bibliotekę odwiedzili również uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły –Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Przeprowadzono szkolny konkurs na inicjał swojego imienia oraz konkurs miejski dla przeszkoli i klas „0” „W krainie Jana Brzechwy”.

Podczas innych zajęć uczniowie poznawali dzieje ekslibrisu. Biblioteka szkolna posiada wiele własnych ekslibrisów, które są małymi dziełami graficznymi wykonanymi techniką linorytu (od 2002 odbyły się już cztery edycje konkursu na ekslibris biblioteki szkolnej). Uczniowie mogli oznaczać ekslibrisem wybrane książki ze zbiorów biblioteki, projektować własne. We współpracy z nauczycielką plastyki w klasach 4-6 ogłoszony został kolejny konkurs na ekslibris biblioteki szkolnej.

Alicja Jankowska


UROCZYSTY DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W środę w bibliotece szkolnej zainaugurowano głośne czytanie. Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza uczniowie klasy 6c czytali fragmenty powieści „Quo vadis” oraz noweli „Janko Muzykant”. Tego wyjątkowego dnia wspólnie z dziećmi czytała pani dyrektor Irena Komosa.

Głośne czytanie cieszyło się wielkim powodzeniem.

Przybyły dzieci ze świetlicy szkolnej, a podczas przerw odwiedzali nas licznie stali czytelnicy biblioteki. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali utworów literatury dziecięcej.

Zapraszamy do codziennej głośnej lektury.

Alicja Jankowska


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Przejdź do galerii


NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Dzięki programowi "Książki naszych marzeń" nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się w grudniu, o ponad 170 nowych książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie z radością zauważyli w poniedziałkowy poranek nowe regały z wymarzonymi książkami.NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Majowy piknik literacki

15 maja tego roku odbyły się warsztaty kaligrafii, towarzyszące obchodom roku Jana Długosza. W naszej szkole, a dokładnie w bibliotece, spotkałyśmy się w gronie uczniów z SP4, SP6, SP7 i Gimnazjum nr 2. Wszyscy razem projektowaliśmy inicjały i pisaliśmy ozdobnymi literami. Mogliśmy także spróbować pisać gęsim piórem. Towarzysząca na muzyka wprowadziła nas w niesamowity XV-wieczny nastrój. Atmosfera była bardzo miła. Organizatorami spotkania byli nauczyciele ze szczecineckich bibliotek szkolnych.


Już nie możemy się doczekać następnego takiego spotkania .


Natalia Bogdan oraz Natalia Pałubicka


Cała Polska czyta w bibliotekach

Z okazji obchodów XIV Ogólnopolskiego tygodnia czytania dzieciom w naszej szkolnej bibliotece gościliśmy panią Annę Tomaszewicz (plastyczkę, autorkę pamiątkowego medalu wybitego z okazji 700-lecia Szczecinka). Pani Anna opowiedziała o pracy nad przewodnikiem po Szczecinku, przedstawiła dobrą czarownicę Justynę, pomagała nam szukać legendarnego woźnego Juliana. Czytaliśmy również opowiadania o słynnych malarzach, rozwiązywaliśmy zagadki oglądając dzieła wybitnych artystów. Podczas cyklu spotkań świetlicowo-bibliotecznych dzieci poznawały historię pisma oraz ćwiczyły pisanie ozdobnych liter przy pomocy gęsiego pióra.


Przejdź do galerii


XIV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Otwórz plik pdf

Otwórz plik pdf


Nazywam się Adam Mickiewicz

W dniu święta patrona naszej szkoły uczniowie klasy 2c rozpoczęli cykl lekcji o Adamie Mickiewiczu. Wcześniej uczniowie klasy 5a przygotowywali najważniejsze informacje z życia poety. Zapraszamy uczniów do odwiedzenia wystawy również z całą klasą. Warunkiem dobrej zabawy jest przeczytanie dowolnej bajki Adam Mickiewicza. ZapraszamyMIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Październik to szczególny miesiąc bibliotek szkolnych, to czas świętowania. Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach, zajęciach i zabawach.

Między innymi przewidujemy:
* spotkanie z Edytą Jungowską
* inaugurację zajęć muzealnych

* codziennie w czytelni- czytanie na drugie śniadanie
* konkurs dla kl .IV „ Złam szyfr”

Alicja Jankowska, Małgorzata Marciniak

Przeczytaj więcej


NAJLEPSI CZYTELNICY

Tytuł Najlepszego Czytelnika w Roku Szkolnym 2013/2014 uzyskały uczennice:

Natalia Piechocka z klasy 2d – 57 wypożyczeń
Anna Wojtynek z klasy 2b – 47 wypożyczeń
Paulina Kuźmińska z klasy 3a – 39 wypożyczeń.

Najchętniej czytali uczniowie z klas:2d, 3a, 1a

Gratulujemy!

Alicja Jankowska


Konkurs " ANIOŁEK W KLATCE" ks. M. Malińskiego

Rozstrzygnięto konkurs ogłoszony podczas obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszej szkole. Nagrody-maskotki liski z rąk Nadleśniczego
pana Janusza Rautszko otrzymały uczennice z klasy 3c :

Ola Cybowska, Estera Kułak, Ania Lasek.

Alicja Jankowska


Włączamy się w obchody Roku Oskara Kolberga

19 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI Majowym Pikniku Literackim zorganizowanym przez nauczycieli bibliotekarzy ze szczecineckich szkół. W tym roku literackie piknikowanie przebiegało pod hasłem Roku Oskara Kolberga- badacza i miłośnika kultury ludowej. W Muzeum Regionalnym w Szczecinku spotkali się przedstawiciele szkół podstawowych, ukraińskiej szkoły w Białym Borze, specjalnego Ośrodka wychowawczego. Z tej okazji uczennice z ukraińskiej szkoły oraz „rolniczaka” zaprezentowały regionalne stroje. Podczas trwania pikniku mogliśmy również docenić prezentacje multimedialne naszych uczniów z klasy szóstej. Reprezentantki naszej szkoły pokazywały jak wykonać piękną wycinankę inspirowaną motywami ludowymi.

Alicja Jankowska

Przejdź do galerii


Wiosenne nowości książkowe

W naszej szkolnej bibliotece możecie znaleźć oprócz pięknie wydrukowanych lektur wiele nowości. Zapraszamy do licznych odwiedzin i wypożyczeń.

Zobacz więcej tytułów


Spotkanie autorskie

W dniu 10 kwietnia gościliśmy zaprzyjaźnionego pisarza, miłośnika lasu pana Janusza Rautszko. Uczniowie klasy 3b powitali przybyłych recytując wiersze o naszych milusińskich- kotach i psach. Nasz gość opowiadał o tajemnicach lasu i zwierząt tam mieszkających. W ten sposób poznaliśmy "Poradnik leśnego wędrowca". Spotkanie zakończyło się konkursem znajomości życia w lesie. Nagrodami były małe wilczki – maskotki Nadleśnictwa Szczecinek. Pan Janusz Rautszko przekazał bibliotece szkolnej drugą część poradnika pt. "Zaproszenie do lasu". Zachęcamy do lektury.


Światowy Dzień Książki

Otwórz plik pdf


Przedszkolaki w krainie bajek

Odwiedziły nas dzieci z przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego. Uczennice z klasy 3b zapewniły im pyszną zabawę wśród bajkowych postaci. Bajeczne mini-testy nie były wcale trudne dla naszych najmłodszych gości. Tego dnia było wyjątkowo kolorowo i wesoło.

Umówiliśmy się już na kolejne spotkanie.


SP1 na oficjalnej stronie kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"

Już piąty raz z kolei zostaliśmy wyróżnieni w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię CPCD.

* Spotkania z Januszem Ratuszko i Dni Ormiańskie:Artykuł

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik 2013r

W ramach obchodów można było zwiedzić wystawę "Krótka historia książki". W naszej szkole gościliśmy dzieci ze szczecineckich przedszkoli, "zerówki" oraz naszych pierwszaków. Odbyło się również spotkanie autorskie z panem Januszem Rautszko, który opowiadał o jednej ze swoich książek pt."Aurus i Gaja".

Przejdź do galerii


Dzień Adasia

W szkolnej bibliotece z okazji święta patrona naszej szkoły uczniowie z klas 3a i 3b czytali głośno "Bajki" Adama Mickiewicza. Tego dnia gościliśmy dzieci z "O", klas trzecich i szóstych.


Książki na jesień

Nadeszła jesień, czas zabaw na świeżym powietrzu dobiegł już końca. Co robić w domu podczas szarugi? A może książka będzie dobrym pomysłem? Aby Was o tym przekonać przedstawię kilka nowości z naszej biblioteki szkolnej. Pani Ala bardzo zachwalała serię książek Webb Holly, opowiadającą o psich i kocich losach. Przeszukując nasz księgozbiór natknęłam się na pozycję Renaty Piątkowskiej pt. "Zbój", a dla ciekawych świata encyklopedię pt. "Złudzenie optyczne". Nasi najmłodsi uczniowie powinni sięgnąć po cykl książeczek o mądrej myszce Zuzi. Mamy również kilka perełek w naszej bibliotece, a są to książki ze spotkań autorskich ( z dedykacją i podpisem) Janusza Rautszko "Aurus i Gaja" oraz "Gołębie serce", Dariusza Rekosza "Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny". Zdradzę Wam sekret, że w tym roku prawdopodobnie czekają nas kolejne spotkania z twórcami.

Ola Makselon, "Adaś" 2013 nr 144

Zobacz więcej tytułów