Świetlica

W świetlicy szkolnej dzieci spędzają wiele godzin dziennie. Poprzez uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć realizują i zaspokajają swoje potrzeby, które wynikają z poczucia bezpieczeństwa, szacunku oraz samorealizacji.

Główną formą pracy z dziećmi w świetlicy jest zabawa. Zabawy wzbudzają ciekawość i zainteresowanie uczniów. Pozwalają wyrównywać braki i pokonywać trudności w nauce. Wzmacniają w dziecku poczucie własnej wartości oraz wiary w siebie. Uczą radzenie sobie ze stresem. Zabawy sprzyjają nawiązywaniu kontaktów społecznych, pozwalają wyrażać swoje uczucia. Zabawa jest naturalną potrzebą rozwojową dzieci. Jest ona dla nich formą poznania rzeczywistości, rozwoju umiejętności i współżycia w zespole. Gry i zabawy przyczyniają się do ogromnego rozwoju umysłowego. Ćwiczą zmysły, wyrabiają orientację w przestrzeni, rozwijają zwinność, spostrzegawczość i zręczność. W grach i zabawach istnieją pewne reguły, które nie ograniczają swobody działania, ale są też takie o regułach bardzo szczegółowych, które muszą być przestrzegane.